Skip to content

The results of the elections for the West Dunbartonshire Council on 6th May, 1999 were as follows:

Ward 1: Whitecrook

Candidate Description Votes Cast
Denis Agnew The Scottish Labour Party Candidate 936
James McElhill Scottish National Party (SNP) 1101

Majority: 165

Electorate - 3489 Total votes cast - 2054 Rejected papers - 17 Turnout 58.9%

The Councillor elected to serve in the Whitecrook Ward was James McElhill.

Ward 2: Dalmuir/Central

Candidate Description Votes Cast
Mary Campbell The Scottish Labour Party Candidate 878
John Keegan Scottish National Party (SNP) 840

Majority: 38

Electorate - 3533 Total votes cast - 1738 Rejected papers - 20 Turnout 49.2%

The Councillor elected to serve in the Dalmuir/Central Ward was Mary Campbell.

Ward 3: Mountblow

Candidate Description Votes Cast
William G. Hendrie Scottish National Party (SNP) 1068
Daniel McCafferty The Scottish Labour Party Candidate 1228

Majority: 160

Electorate - 3871 Total votes cast - 2317 Rejected papers - 21 Turnout 59.9%

The Councillor elected to serve in the Mountblow Ward was Daniel McCafferty.

Ward 4: Parkhall

Candidate Description Votes Cast
John Syme The Scottish Labour Party Candidate 1099
Raymond Young Scottish National Party (SNP) 824

Majority: 275

Electorate - 3096 Total votes cast - 1944 Rejected papers - 21 Turnout 62.8%

The Councillor elected to serve in the Parkhall Ward was John Syme.

Ward 5: Linnvale/Drumry

Candidate Description Votes Cast
Alexander Scullion Scottish National Party (SNP) 752
Andrew White The Scottish Labour Party Candidate 1210

Majority: 458

Electorate - 3267 Total votes cast - 1976 Rejected papers - 14 Turnout 60.5%

The Councillor elected to serve in the Linnvale/Drumry Ward was Andrew White.

Ward 6: Kilbowie

Candidate Description Votes Cast
Anthony Devine The Scottish Labour Party Candidate 1059
Valerie Kean Scottish National Party (SNP) 804

Majority: 255

Electorate - 3087 Total votes cast - 1879 Rejected papers - 16 Turnout 60.9%

The Councillor elected to serve in the Kilbowie Ward was Anthony Devine.

Ward 7: Kilbowie West

Candidate Description Votes Cast
George Caldwell Scottish National Party (SNP) 530
Alistair MacDonald The Scottish Labour Party Candidate 1287

Majority: 757

Electorate - 3001 Total votes cast - 1824 Rejected papers - 7 Turnout 60.8%

The Councillor elected to serve in the Kilbowie West Ward was Alistair MacDonald.

Ward 8: Faifley

Candidate Description Votes Cast
Mary Collins The Scottish Labour Party Candidate 938
Alan Gordon Scottish National Party (SNP) 738

Majority: 200

Electorate - 3111 Total votes cast - 1691 Rejected papers - 15 Turnout 54.4%

The Councillor elected to serve in the Faifley Ward was Mary Collins.

Ward 9: Hardgate

Candidate Description Votes Cast
John McDonald Scottish National Party (SNP) 934
Patricia Rice The Scottish Labour Party Candidate 887

Majority: 47

Electorate - 2924 Total votes cast - 1848 Rejected papers - 27 Turnout 63.2%

The Councillor elected to serve in the Hardgate Ward was John McDonald.

Ward 10: Duntocher

Candidate Description Votes Cast
Duncan McDonald The Scottish Labour Party Candidate 1463
William S. Ramsay Scottish National Party (SNP) 723

Majority: 740

Electorate - 3576 Total votes cast - 2209 Rejected papers - 23 Turnout 61.8%

The Councillor elected to serve in the Duntocher Ward was Duncan McDonald.

Ward 11: Bowling/Milton/Old Kilpatrick

Candidate Description Votes Cast
Adam H. Hay The Scottish Labour Party Candidate 1106
John McCutcheon Scottish National Party (SNP) 1585

Majority: 479

Electorate - 4105 Total votes cast - 2721 Rejected papers - 30 Turnout 66.3%

The Councillor elected to serve in the Bowling/Milton/Old Kilpatrick Ward was John McCutcheon.

Ward 12: Dumbarton East

Candidate Description Votes Cast
Samuel McCallum Independent 205
Linda McColl The Scottish Labour Party Candidate 1025

John McNeil Scottish National Party (SNP) 739

Majority: 286

Electorate - 2870 Total votes cast - 1991 Rejected papers - 22 Turnout 69.4%

The Councillor elected to serve in the Dumbarton East Ward was Linda McColl.

Ward 13: Barloan/Overtoun

Candidate Description Votes Cast
John Duffy The Scottish Labour Party Candidate 1116
Iain Robertson Scottish National Party (SNP) 1210

Majority: 94

Electorate - 3621 Total votes cast - 2365 Rejected papers - 39 Turnout 65.3%

The Councillor elected to serve in the Barloan/Overtoun Ward was Iain Robertson.

Ward 14: Dumbarton North

Candidate Description Votes Cast
Geoffrey Calvert Scottish Labour Party & Co-operative Candidate 1075
Andrew Murie Scottish National Party (SNP) 731

Majority: 344

Electorate - 3379 Total votes cast - 1836 Rejected papers - 30 Turnout 53.4%

The Councillor elected to serve in the Dumbarton North Ward was Geoffrey Calvert.

Ward 15: Dumbarton Central

Candidate Description Votes Cast
William Mackechnie Scottish National Party (SNP) 858
James McCallum Scottish Labour Party & Co-operative Candidate 914

Majority: 56

Electorate - 3015 Total votes cast - 1803 Rejected papers - 31 Turnout 59.8%

The Councillor elected to serve in the Dumbarton Central Ward was James McCallum.

Ward 16: Dumbarton West

Candidate Description Votes Cast
David Logan Scottish National Party (SNP) 850
John Trainer The Scottish Labour Party Candidate 1034
Brian Vosper Scottish Conservative & Unionist Party 77

Majority: 184

Electorate - 3387 Total votes cast - 1967 Rejected papers - 6 Turnout 58.1%

The Councillor elected to serve in the Dumbarton West Ward was John Trainer.

Ward 17: Renton/Alexandria South

Candidate Description Votes Cast
James Bollan Independent 766
James Boyle The Scottish Labour Party Candidate 613
Derek Wilson Scottish National Party (SNP) 581

Majority: 153

Electorate - 3064 Total votes cast - 1981 Rejected papers - 21 Turnout 64.7%

The Councillor elected to serve in the Renton/Alexandria South Ward was James Bollan.

Ward 18: Alexandria North/Tullichewan

Candidate Description Votes Cast
David Ballantyne The Scottish Labour Party Candidate 963
Craig McLaughlin Scottish National Party (SNP) 1004

Majority: 41

Electorate - 3370 Total votes cast - 1994 Rejected papers - 27 Turnout 59.2%

The Councillor elected to serve in the Alexandria North/Tullichewan Ward was Craig McLaughlin.

Ward 19: Balloch

Candidate Description Votes Cast
Ronald McColl Scottish National Party (SNP) 1048
Martin Rooney The Scottish Labour Party Candidate 980

Majority: 68

Electorate - 3078 Total votes cast - 2059 Rejected papers - 31 Turnout 66.9%

The Councillor elected to serve in the Balloch Ward was Ronald McColl.

Ward 20: Haldane/Kilmaronock/Jamestown

Candidate Description Votes Cast
William Hemphill The Scottish Labour Party Candidate 772
Margaret McGregor Scottish National Party (SNP) 1151

Majority: 379

Electorate - 3415 Total votes cast - 1971 Rejected papers - 48 Turnout 57.7%

The Councillor elected to serve in the Haldane/Kilmaronock/Jamestown Ward was Margaret McGregor.

Ward 21: Bonhill East

Candidate Description Votes Cast
James Flynn The Scottish Labour Party Candidate 1090
Elsie Mackechnie Scottish National Party (SNP) 683

Majority: 407

Electorate - 3132 Total votes cast - 1786 Rejected papers - 13 Turnout 57.0%

The Councillor elected to serve in the Bonhill East Ward was James Flynn. 

Ward 22: Riverside

Candidate Description Votes Cast
James Chirrey Scottish National Party (SNP) 951
Connie O'Sullivan The Scottish Labour Party Candidate 960

Majority: 9

Electorate - 3163 Total votes cast - 1942 Rejected papers - 31 Turnout 61.4%

The Councillor elected to serve in the Riverside Ward was Connie O'Sullivan.